Élményturizmus: társas utazás haladóknak

Hajnalok hajnalán induló nonstop buszos utak, vasfeneket igénylő európai kulturális körutazások, zergeösvényeket járóknak szóló extrém kalandtúrák, kifinomult ízlésűeknek való gasztroutak… A társas utazások kínálata manapság elsősorban ilyen jellegű termékeket ölel fel, pedig egyre nagyobb az igény az olyan egyedi programok iránt, amelyek a kulturális körutazások és az extrém sportos túrák között helyezkednek el.

Mivel idegenvezetőként számos csoportos utazáson veszek részt, érdekelt a kérdés, hogyan építsük fel az ideális élményt nyújtó programot. A társas utazások hazai piacán jellemzően kulturális körutazások és extrém túrák foglalnak helyet, pedig a két tartomány között ott van egy hatalmas terület, sok ezer potenciális utassal. Ők azok, akik rövidebb programokba csomagolt komplex élményeket szeretnének közösségben megélni. A turizmusnak ezt a válfaját nevezhetjük egyszerűen élményturizmusnak vagy közismert nemzetközi kifejezéssel slow travelnek. Ha egy utazási iroda kihasználja az ebben rejlő lehetőségeket, hosszú időre bebiztosíthatja a jövőjét, mert a kereslet már jó ideje itt kopogtat az ajtón.

Sikerrecept

Kultúra + természet + helyi ízek + kis testmozgás + interakció + a táj megélése – ha ezeket az elemeket harmonikusan egybecsomagoljuk, már kész is a slow travel receptje. Az arányokat alakítsa ki az utazási iroda a vendégkörével karöltve. Ebben a pillanatban is sok ezer hazai utazni vágyó kutat olyan utazások után, amelyeken egy–három nap alatt életre szóló élményeket és barátságokat szerezhet. Ehhez ráadásul nem kell messzire utazni, nem kell hónapokkal előre tervezni, nincs utazás előtti stressz. Kell viszont hozzá egy innovatív utazási iroda, egy új generációs vendégkör és egy élménymixer. Ez utóbbi egy olyan szakember, például idegenvezető, aki képes a vendégek ízlését a trendeknek megfelelően formálni, ugyanakkor az irodának is hatékonyan kommunikálja a vendégek álmait. Vagyis a vendég – idegenvezető – utazási iroda háromszögből egy egymást inspiráló, folyamatos megújulásra képes erőtér jön létre.

Nem a kor számít

De ki is valójában az új generációs utazó? Nem az életkor a meghatározó, hanem az utazó világszemlélete. A közelmúltban egy utazási iroda honlapján meghirdetett, osztrák határ menti kerékpáros hajtánytúrára összejött egy teljes busznyi létszám: a közönség a 25 évestől a gyermekes családokon át a 60 éves korosztályig terjedt. A 25 évesek már rendelkeznek saját jövedelemmel és nyitottak a világra. Ők komplex élményeket szeretnének, többször egy évben, relatív rövid utazásokra bontva, elérhető áron. A családosoknak is ideális egy ilyen program, hiszen nem kell messzire utazni, és az élményfaktor is sokszínű. Ez egy kiváló lehetőség a gyerekes családok társas utazásokba való bevonására. A fiatal seniorok pedig szeretnék összekötni a kultúrát a kímélő testmozgással és a természet közelségével. Fontos tudni, hogy az élményutakat kínáló irodák folyamatosan fejlesztik a termékeiket, és a kínálat bővül az irodák honlapjain. A slow travel egyik nagy kihívása megtalálni az arany középutat a kultúra, a testmozgás, a gasztronómia és egyéb összetevők között. Egy lehetséges megoldás a drezina, vagyis a sínbiciklizés Burgenland mesebeli tájain.

Az alábbi táblázat segít megérteni az élményturizmus filozófiájának a lényegét:

Az első lépéseket a slow travel világába apránként is megtehetjük azzal, hogy egy klasszikus társas utat lépésről lépésre egy-egy élménymodullal gazdagítunk, és ezt kiemelten kommunikáljuk a vendégkör felé. Ezzel is erősítjük a vendégekben azt a tudatot, hogy irodánk miben nyújt egyedit egy olyan desztinációban, ahová mások is szerveznek utat. Íme, néhány konkrét példa:

Az állatkertek és színházak világa

Egy felmérés, illetve tapasztalataim szerint az állatkertek és a színházak a városok leginkább keresett attrakciói közé tartoznak… Legalábbis az egyéni turisták preferenciáiban, mivel a szervezett társas utak között alig találni olyat, ahol a programban szerepelne ilyen helyszínek meglátogatása. Prágai Állatkert vagy egy londoni musical? Nagyon erős hívószavak, szervezett utak programjaiban mégis ritkán felbukkanó elemek.

Prága vízibiciklivel

Prága szinte minden évszakban eladható termék, és Budapestről még éppen egészséges buszozással elérhető. Érthető, ha valaki első prágai útján befizet a klasszikus városnézős Prága-programra, amelyben szerepel egy legalább ötórás séta a Strahovi kolostortól az Óváros térig. Ezt követően esetleg meglátogatja az egyik közeli sörgyárat, és legurít egy korsóval a frissen csapolt szűretlenből. Jelenleg a piacon a prágai kínálatok nagyon hasonlóak, pedig a megoldás ott van a Károly híd alatt, amit ugyanúgy el lehetne adni „első prágásoknak”, mint visszatérő vendégeknek. A titok nyitja a vízibicikli. Ez az eszköz tökéletes ahhoz, hogy kellemes környezetben átmozgasson mindenkit a hosszú buszozás után. Ráadásul az audioguide segítségével teljes várospanorámát nyújthatunk egy órában a vendégek számára a Moldván ringatózva. A rendhagyó városnézés után a vendég maga döntheti el, hogy a városképből milyen helyszíneket keres fel időprés és kötelező menettempó nélkül, és az idegenvezető is felajánlhatja vagy kisorsolhatja egy játék keretében, hogy milyen attrakciót keressenek fel együtt.

Bled, „pletnaszindróma ”

Egy szlovéniai bledi-tavi tutajozásért (pletna) a legtöbb utazási iroda képes akár száz kilométeres kitérőt tenni. A legtöbb esetben azonban a bledi látogatás kimerül a tutajozásban és egy sebtében legyűrt helyi krémesben. Pedig Bled klasszikus „energiahely”, ahol meg kell állni! A tó legnagyobb értéke nem a tutajozás, hanem a hely szelleme, ami szinte minden utazót megérint. Bled az a hely, ahol legalább egy éjszakát el kell tölteni, hogy lássuk a tópartról a naplementét és a napfelkeltét! A vendégek vágyainak sokkal jobban megfelel egy tóparti, akár csak kétcsillagos szálláson eltölteni egy feledhetetlen éjszakát, mint egy négycsillagos tranzitszálláson távolabb.

A slow travel filozófiájával kapcsolatban érdemes néhány tévhitet eloszlatni:

1. Közeli helyekre el tud utazni egyedül is az ember. Valóban, de ne feledjük, hogy ma már az utazás élménye nemcsak attól függ, hogy milyen messzire, milyen helyekre utazunk, hanem egyre inkább attól, hogy milyen komplex élményt kapunk milyen társaságban. Egy élményprogram keretében egy közismert desztináció is teljesen új megvilágításba kerülhet.

2. A vendégek látnivalókat akarnak megtekinteni, ha szabadidőkre és élményekre „áldozunk” időt, akkor odavész a kulturális tartalom. Épp ellenkezőleg! Egy élményprogramba ágyazott kulturális tartalom sokkal hosszabb időre megmarad az emlékünkben, hiszen ebben a műfajban van igazán lehetőség hangulatokhoz kötni a látnivalókat Ma már egyre kevésbé trendi az épületekről minden részletet felsoroló idegenvezetői stílus, viszont a buszos utazás során az idegenvezető komplex országképet adhat. Amikor pedig leszállnak a buszról, a vendég élményeket szerezhet vagy megpihenhet.

3. A slow travel csak zárt csoportoknak adható el. Jelenleg a potenciális közönség megtalálása az egyik legnagyobb kihívás, de sokszor elég egy klasszikus terméket egyetlen élménymodullal felturbózni, mint a „vízibiciklizős Prága” esetében. Ha egy desztinációban testmozgással gazdagítunk egy programot, majd helyi ételeket kínálunk, erre a rafinált párosításra sokan felfigyelnek, így ajánlatunk kiemelkedik a kínálatból, és össze fog jönni a buszos létszám!

Végezetül egy hazai slow travel programajánló. Az élményutazás nem a minél nagyobb távolságok megtételéről szól, hanem egy mikrokörnyezetben adható minél komplexebb élménycsomagról, harmonikus időbeosztással. Ehhez a koncepcióhoz passzoló integrált helyszínek bőven akadnak ideahaza is. Ilyen például Lillafüred, ahol egy öt kilométer átmérőjű körön belül olyan élményekben lehet részünk, mintha egymás után több különböző világot járnánk be. Programterv: a Palotaszálló és a környező kultúrtáj megismerése: intenzív séta – pisztrángozás – kisvasutazás – libegőzés – levezető séta vissza a völgybe a bükkerdőben.

A slow travel ars poeticáját követő irodák jellemzően online felületeken kommunikálják az év közben is megújuló programkínálatukat, és felismerve a közönségük igényét, képesek egész évben utazási szezont teremteni.

Olvasói levélben reagáltak a cikkre
A megjelenést követően Prónay Gyula, a PROKO TRAVEL ügyvezető igazgatója reagált a cikkre, levelét az alábbiakban közöljük:

"Örülök, hogy az utazók között az egyre népszerűbb körutazásos turizmussal is foglalkozik a Turizmus Trend magazin, mint a szakma egyik meghatározó szaksajtója.

A legutóbbi kiadványukban megjelent Nagy Gábor cikk: „Élményturizmus: társas utazás haladóknak” több vonatkozásával azonban nem értek egyet. Az élményturizmust külön területnek állítja be a cikk szerzője, mintha a többi társasútnak nem a (pozitív) élményszerzés lenne a célja.

Nem túl szerencsés a táblázatuk sem, melyben két kategóriát említenek: „rohanós körutazás, illetve élményutazás”. Ez azt is sugallja az olvasó felé, hogy csak ez a két kategória létezik. Azaz a körutazás az rohanós, bezzeg ez a slow travel (élményutazás) tökéletes. A táblázaton belül is az összehasonlítások – melyből egy párat kiemelek – nem túl szerencsések.

A felsorolás első tagja a „rohanós körutazás” a másik tagja az „élményutazás”:

Nevezetes desztinációkhoz vezet – Jó helyekre vezet

Akkor az ismert helyszínek nem látványosak, és nem is jók?

Negatív árversenybe száll be és jó árat kommunikál – Élményt és kiszámítható szolgáltatást kommunikál

Ez sértő a körutazást szervező irodák számára, cikkük úgy állítja be, mintha mi, körutazásokat szervező irodák nem törekednénk a minőségi szolgáltatásokra, munkánkat csak a profit motiválná.

Sok város, sok épület megtekintése – harmonikusan felépített programelemek

Igen, meg lehet szervezni rosszul egy társasutat, de nemcsak mi a PROKO TRAVEL-nél, hanem sok másik iroda is kellemesen összehangolja a látnivalók (épület, természet, szabadidő) arányát. Természetesen vannak kivételek, de a gyenge színvonalú cégeket a piac úgyis kiveti magából.

Jó gondolat a musical, mint programjavaslat, de nem értek azzal egyet, hogy a közös prágai városnézés a vízibiciklizésből áll, majd ezt követően „…a vendég maga döntheti el, hogy a városképből milyen helyszíneket keres fel időprés és kötelező menettempó nélkül.” Véleményem szerint nagyon rossz irányt venne a szakma, ha az idegenvezetéses városnézés (még ha audioguide-ot használunk is) egy vízibiciklizéses programra szorítkozik. Az utazók azért jönnek utazási irodák által szervezett programokra, mert elvárják, hogy az idegenvezető a fő látványosságokat mutassa be nekik. Gondolom, nemcsak a PROKO TRAVEL az egyedüli iroda, aki nem tud azonosulni az Önök cikkében javasolt megoldással.

Amivel teljes mértékben egyetértek, az az a gondolat, hogy nem a nagy távolságok megtétele a fontos, hanem az, hogy minél több élményt – akár újfajta megvilágításban – adjunk utasainknak. Igen, mi is, és a körutazásokat szervező irodák – merem állítani – mindegyike erre törekszik. Ezzel a gondolattal nem mondtak újdonságot.

Összegezve: a cikk szerzője leírta slow travel címszó alatt azt, hogy mi várható el egy jól szervezett társasutazástól. Csupán az maradt ki a cikkből, hogy ezt már idehaza is sok iroda megvalósítja a régi, hagyományos „társas körutazások” vagy „kulturális körutazások” címszó alatt.

Tisztelettel

Prónay Gyula
PROKO TRAVEL
ügyvezető igazgató"


Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját

Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját 

A veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház Szentháromság harangját 300 év után először mozdítják el a helyéről.
Sok magyar hitelből nyaral idén - árstop nem lesz a balatoni szolgáltatóknál

Sok magyar hitelből nyaral idén - árstop nem lesz a balatoni szolgáltatóknál 

Új programot indít a kormány a turisztikai szolgáltatók megsegítése érdekében.
Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben

Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben 

Május 12-én, vasárnap rendezi az "Alapítvány a Budapesti Állatkertért" a tavaszi Nevelőszülők Találkozóját, ahová mindenkit sok szeretettel várnak.
Famászó bajnokságot rendeznek Tatán

Famászó bajnokságot rendeznek Tatán 

Igen, ilyen is van: a Magyar Faápolók Egyesülete nemzetközi előírásoknak megfelelő famászó bajnokságot rendez Tatán, az Öreg-tó partján.
Erre kell számítania annak, aki munkát keres

Erre kell számítania annak, aki munkát keres 

Szinte minden vármegyében lelassult a munkaerő-felvétel.
A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot

A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot 

Egyre nehezebb helyzetben a munkáltatók.
Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek:  idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik

Dívák és királyok, régi slágerek és holdfényes koncertek: idén még sokszínűbb a Paloznaki Jazzpiknik 

Igazi világsztárok, hazai előadók legjava, kedvezményes belépők.
Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen!

Vissza a múltba jövő hétvégén, Hévízen! 

A következő hétvégén visszatérhetnek a múltba a látogatók egy eseménysorozat keretében Hévízen.
Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.