Új parkot kaphat az egri Gárdonyi Géza Emlékház

Immár két éve, hogy 15 millió forintos költséggel megújult az egri Gárdonyi Géza Emlékház. A kezelők ezzel a fejlesztéssel jelentős örökséget mentettek meg. A ház népszerűségét bizonyítja, hogy tavaly több mint tízezer turista látogatta meg, hogy tisztelegjen az író Gárdonyi Géza munkássága előtt.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Aki végigjárja az emlékházat – amely a nagy epikus egykori alkotóháza volt –, sok érdekességgel, a mese- és regényíró megmaradt relikviáival találkozik – mondta a Turizmus Online-nak Berecz Mátyás, a Dobó István Vármúzeum igazgatója. Ezt a házat a várral együtt kezelik, amely országszerte sok turistának nyújt élményt. Akik az egri várban járnak, azok többsége a közeli Gárdonyi Emlékházban is megfordul. Noha hazánkban több helyen is őriznek Gárdonyira vonatkozó emlékeket – például Budapesten, Szegeden vagy az író szülőhelyén, a Gárdonyhoz közeli Agárd-pusztán –, de az egri kiállítóhely mégis egyedinek számít. Agárd-pusztán egyébként 2013-ban avatták fel a nagy elbeszélő szobrát, amely szinte az ikertestvére az egri emlékház udvarán látható kompozíciónak.

Zarádokhely tele különlegességekkel

Gárdonyi Géza valamikori háza ma már zarándokhely is, mert itt írta világhírű regényét, az Egri Csillagokat. Ez a remekmű, amelyet a hazafiság regényének is neveznek, 1901-ben – idén 115 éve – jelent meg először könyvalakban, a Légrády testvérek gondozásában. Ennek az első példányát, illetve a mű kéziratát is őrzik az emlékházban, ugyanúgy, mint Gárdonyi egykori bútorait, könyvtárát, festőállványát földgömbjével, íróasztalát és írógépét. De itt láthatók a kedvenc pipái és más személyes tárgyai is. Sőt, szeretett hangszere, a cimbalom szintén a dolgozószobájában, a könyvszekrény előtt áll. Az érdekességek között találni Gárdonyi titkos írásait is, amelyet 1969-ben két hazai kutató fejtett meg.

Az Egri Csillagok több mint száz évvel ezelőtti megjelenését követően a regényt immár 23 nyelvre fordították le – erősítette meg a múzeum igazgatója. Nemrég például törökre, illetve kínai nyelvre is, egy egri illetőségű fordítónak köszönhetően pedig olaszul is olvashatják az érdeklődők.

Nagyobb méretű lesz a közpark

Az alkotóházat körülvevő kertben ma is díszlenek azok a régi fák, amelyek közül néhányat feltehetően Gárdonyi Géza ültetett. Nem véletlenül, hiszen a művész rajongott a természetért. Berecz Mátyás ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a ház melletti kert korábban nagyobb területen pompázott, mint a jelenlegi. Ezért a további fejlesztési tervek között szerepel, hogy a telkeket egyesítve nagyobb méretű közparkot alakítanak ki a látogatóknak. Miután az épületet egykor olyan környezetben alakították ki, ahol ma is rossz a talaj szerkezete, ez károsítja az alapjait. Ezért hamarosan támogatásért pályáznak, hogy megerősítsék az emlékház alapját.

Kuckóban és táborban az író életéről

A turisták, de főleg a gyerekek nem kis örömére működik a Gárdonyi-kuckó, a múzeumpedagógiai foglalkoztató. Különösen a családok és a fiatalok körében vált népszerűvé, mert játékok segítségével ismerhetik meg Gárdonyi Géza életművét, az író meséit és az Egri Csillagok történetét.

A foglalkoztatót a várban rendezett fesztiválokon, illetve más programokon, valamint a nyári gyerektáborokban látogathatják az érdeklődők. Azt is megtudtuk, az idén több tábort is szerveznek a fiataloknak, amelyekre az ország különböző részeiből várják az ifjakat. Egyébként a vár kazamatájában a tavasszal nyíló új kiállítás egyik témájaként az Egri Csillagok című regényt dolgozzák fel. Ennek az lesz az érdekessége, hogy a tárlat segítségével Gárdonyi regényírói munkásságát vetik össze a történelmi valóssággal. Ezzel pedig régi adósságot törlesztenek a rendezők.


Két napig hajnalig tart nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig tart nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.
Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont

Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont 

Esztergom minden korábbinál színesebb rendezvényszezont nyit az idei évben.
Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón

Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón 

A fesztivál során immár negyedszerre osztották ki a rangos NEB díjakat, amelyek innovatív és fenntartható európai projekteket díjaznak
Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei

Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei 

Gyenesdiás, a Nyugat-Balaton családbarát üdülőfaluja méltán híres díjnyertes strandjairól, de igazi élmények a parton túl is felfedezhetők.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.