Eljött az alternatív városnézések ideje!

Három hónap alatt átütő sikert ért el két holland fiatalember berlini kezdeményezése.

Két holland fiatalember, Edial és Floris Dekker 2010-ben költözött Berlinbe, mondván az nagy hely, és majd csinálnak valami tök jó üzletet, csak azt nem tudták még hogy mit - írja a fotelkalandor.blog.hu

Testvérek, és végzettségük szerint informatikusok, akik imádják a gombát. Szerettek volna Berlinben találkozni valakivel, aki majd jól megmutatja nekik a város környéki gombamezőket, de égen-földön, sőt még az interneten sem találtak senkit.

Innen támadt az ötlet, hogy kellene csinálni egy olyan honlapot, amire mindenki fölteheti, ha valami érdekeset akar mutatni a városában, és mindenki kereshet is érdekes tevékenységeket turistaként. Ennek - a hollandusok szerint - sok előnye van. Egy részről az ember nem egy nagyipari gépezetnek lesz része, azzal, hogy elmegy valahová, nem egy unott egyetemista kislány fogja eldarálni neki aznap tizenhetedszerre a kötelező penzumot, és nem a lenyúlós csávók fogják levinni a nagybátyjuk (és sok nagybátyjuk van) ékszerboltjába, bőrkereskedésébe és teázójába. Személyre szabott, személyes kapcsolaton alapuló.

Kicsit olyan ez, mint a mára már népi mozgalommá vált couchsurfing, a kanapészörfölés. Csak éppen ezt kimondottan üzleti vállalkozásként indították el. Az üzlethez befektetőket is találtak - nem csak egy amerikai venture capital cég állt mögéjük, hanem például Ashton Koucher ás a Werner Vogels az Amazon technológiai vezetője. A gidsy.com végül múlt év novemberében indult el.

Az üzleti adatok természetesen titkosak, de annyit azért elmondtak egy az Economistanak adott interjúban, hogy a céget as rajtuk keresztül eladott utakból származó részesedés tartja el, és, hogy ez a részesedés utanként tíz százalék, vagyis sokat kell eladni, hogy jól éljenek.

A honlap egyébként bár egyszerű, átlátható, és - a nagyobb nyugat-európai városokra - már sok érdekességet is kínál. A a hagyományos városnéző túrák mellett egyéb programokat is választhatunk. Persze még többségben vannak az olyan ajánlatok, hogy gyere és végigviszlek a legjobb krimókon-éttermeken-reggelizőhelyeken, de például Berlinben már lehet sétarepülni, kézimunkát vagy éppen 3d nyomtatást tanulni, vagy részt venni gyorstalpaló főzőtanfolyamon. Nem csak a programok árát tudja meg az ember, hanem azonnal kap egy kis leírást arról is ki lesz majd a gájdja. Budapesten egyelőre 11 program közül lehet választani.

A techvilág azonban a rém gyors fejlődésről híres. még nincs három hónapos a Gidsy, de már több versenytársa Is akadt. Ez pl a Canaryhop, ami nagyjából ugyanazt tudja. De létezik már a Sidetour és a vayable is, hasonló elven, hasonló kezelőfelülettel.

A kérdés az, hogy egyáltalán beválik-e ez az üzleti modell, és ha igen képesek lesznek-e ezek a cégek betörni a tömegturizmus világába, vagy valamelyik nagy cég ráharap az üzletre, és a kis kezdőket kiszorítva megcsinálja ezt nagyban. Bár kétséges, hogy megmarad-e akkor az, amiért ezek olyan érdekesnek tűnnek - a személyesség, a közvetlenség, az utazás emberi oldala.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.
„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet”

„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet” 

 Molnár Judittal, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnökével beszélgettünk.
Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról

Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról 

Sokak előtt ismert a Ruszwurm Cukrászda tulajdonosa, Szamos Miklós és a Budavári Önkormányzat jelenlegi vezetője, Váradiné Naszályi Márta polgármester között zajló vita. Erről és a turistabuszok ügyéről is beszélgettünk.